Co to jest łuszczyca?

Łuszczyca to choroba skóry, charakteryzująca się obecnością specyficznych zmian skórnych – łuszczących się wykwitów. Zmiany te występują na skutek nieprawidłowego oraz nadmiernego rogowacenia naskórka. Pierwsze objawy mogą wystąpić w każdym wieku, jednak szczyt zachorowań przypada na drugą i trzecią dekadę życia. Według niektórych źródeł dotyka 2–4% populacji.
Podłoże choroby jest złożone i nie do końca wyjaśnione. Wiadomo, że ma uwarunkowania genetyczne oraz podłoże immunologiczne. Wskazuje się również na czynniki środowiskowe, tj. infekcje, leki, stres, zaburzenia hormonalne, nieprawidłową dietę oraz używki.

Jak wygląda łuszczyca?

Choroba objawia się jako wyraźnie odgraniczone, czerwonobrunatne grudki na skórze pokryte srebrzystymi łuskami, mające tendencję do zlewania się w plackowate wykwity. Zmiany chorobowe mogą być umiejscowione w różnych obszarach ciała, najczęściej w okolicy kolan, łokci, skóry głowy oraz paznokci. Czasem występują poniżej linii włosów, na czole tworząc opaskę nazywaną koroną łuszczycową.

Łuszczyca paznokci objawia się widocznymi zagłębieniami na płytce paznokciowej, nazywanymi objawem naparstkowym oraz objawem plamy olejowej, kiedy występują żółte przebarwienia na paznokciach. Poza tym na powierzchni płytki mogą pojawiać się bruzdy i zgrubienia. Paznokcie mogą być też kruche i matowe.

Poza zmianami skórnymi łuszczyca może przybierać również postać stawową, jest to tzw. łuszczycowe zapalenie stawów, trudne do rozpoznania z powodu mało charakterystycznych objawów i podobieństwa do innych chorób stawów.

Typowe objawy łuszczycy?

  1. Objaw ostatniej łuski, polegający na stopniowym złuszczaniu i usuwaniu kolejnych łusek, pod którymi obserwowana jest skóra gładka i różowa. Jest to etap przejściowy, poprzedzający wystąpienie objawu świecy stearynowej
  2. Po zdrapaniu występujących łusek obserwuje się dwa charakterystyczne objawy:
  • objaw świecy stearynowej – polegający na tym, że po zdrapaniu charakterystycznych dla tej choroby grudek, łusek, powierzchnia pod nimi wygląda jakby była pokryta błyszczącą warstewką stearyny
  • oraz objaw Auspitza – polegający na wystąpieniu punktowego krwawienia w miejscu zdrapania chorobowych łusek – przyczyną jest płytsze, niż w skórze zdrowej, położenie naczyń krwionośnych.
  1. W aktywnej postaci łuszczycy pojawia się tzw. objaw Köbnera polegający na tym, że nawet drobny, miejscowy uraz naskórka, na przykład zadrapanie, wywołuje po około 8–14 dniach powstanie w uszkodzonym miejscu zmian łuszczycowych.

Diagnostyka łuszczycy

Nie ma badań laboratoryjnych jednoznacznie potwierdzających łuszczycę, dlatego rozpoznania dokonuje się na podstawie kilku czynników:

  • morfologii zmian skórnych – stwierdza się typowe zmiany, w tym również objaw świecy stearynowej, objaw Auspitza, objaw Köbnera, objaw ostatniej łuski
  • charakteru dolegliwości
  • wyników badań obrazowych stawów
  • badań laboratoryjnych – podwyższone wskaźniki: OB, CRP, IgA, ujemny odczyn czynnika reumatoidalnego i przeciwciał anty-CCP)
  • a także badań genetycznych – dodatni wynik HLA-Cw6. W wywiadzie u części pacjentów stwierdza się wystąpienie zachorowań w rodzinie pacjenta.

 

Zmiany łuszczycowe ustępują bez pozostawienia śladów samoistnie albo na skutek leczenia. Choroba nie jest zakaźna. Przebieg łuszczycy jest nieprzewidywalny. Nawroty łuszczycy następują, jak się wydaje, spontanicznie lub są związane z nasileniem lub ustąpieniem nie poznanych dotąd czynników. Na ten moment nie ma możliwości całkowitego jej wyleczenia, jednak właściwy tryb życia, dieta oraz leczenie może znacząco polepszyć komfort życia chorego.

Zapraszamy na konsultacje z naszym specjalistą dermatologii

https://oberclinic.pl/zakres-uslug/dermatologia/