Zastanów się, czy – podobnie jak większość mężczyzn po 40 roku życia – zauważasz u siebie:
- Wyraźne trudności z oddawaniem moczu
- Oddawanie moczu zdecydowanie słabszym strumieniem niż kiedyś
- Oddawanie moczu znacznie częściej, niż przedtem, w dzień, a zwłaszcza w nocy
Jeśli tak, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Te schorzenia nie mijają samoistnie, a im później, tym trudniej.
To ważne, ponieważ te same objawy mogą zwiastować różne choroby gruczołu krokowego: rozrost łagodny, rozrostu złośliwy (rak), zapalenie gruczołu krokowego – w dwóch ostatnich przypadkach możliwe jest badanie USG przy użyciu najnowocześniejszej głowicy transrektalnej, a jeśli lekarz uzna to za niezbędne, wykonuje biopsję.
Ober Clinic to placówka, w której badania prostaty są zgodne z międzynarodowymi standardami działającej przy ONZ Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Nowatorskie podejście do diagnostyki i leczenia oszczędza czas Pacjentów i przyspiesza kurację.
Nie czuj skrępowania! Pamiętaj, że Ciebie spotyka to po raz pierwszy w życiu ale Twój lekarz w Ober Clinic takich i trudniejszych przypadków od lat widuje wiele, każdego dnia!
Biopsja fuzyjna prostaty w Ober Clinic.
Jest to najnowocześniejsza i najdokładniejsza technika wykrywania raka stercza oparta o tradycyjną biopsję, z nałożeniem obrazu z rezonansu magnetycznego ( mpMRI) w trakcie przeprowadzania badania.
➡️ Dzięki fuzji obrazów , podczas biopsji zwiększamy znacząco czułość badania oraz wykrywalność raka stercza.
Do czego służy biopsja prostaty?
➡️ Biopsję prostaty ( stercza) wykonujemy w przypadku podwyższonego PSA ( badanie krwi ) , stwierdzenia nieprawidłowości w badaniu przez odbytniczym stercza lub zmian podejrzanych o raka istotnego klinicznie w obrazie rezonansu magnetycznego. W chwili obecnej jest jedynym badaniem, które potwierdza rozpoznanie raka prostaty na podstawie oceny histopatologicznej.
Dla kogo przeznaczona jest biopsja fuzyjna?
Biopsja fuzyjna stercza przeznaczona jest dla wszystkich mężczyzn, u których istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia raka stercza ,o czym dowiadują się na wizycie urologicznej.
W czym biopsja fuzyjna jest lepsza od biopsji klasycznej?
Oprogramowanie biopsji fuzyjnej wskazuje urologowi , gdzie w prostacie pacjenta istnieją ogniska podejrzane o raka istotnego klinicznie. Dodatkowo oprogramowanie obrazuje tor prowadzenia igły ,aby pobrać wycinek tylko z ogniska podejrzanego o raka, czasami bardzo małego i niewidocznego w biopsji klasycznej.
➡️ Biopsja klasyczna w ok 70 % przypadków wykonywana jest „ na ślepo” co prowadzi do sytuacji gdzie biopsję stercza trzeba wykonać wielokrotnie. Fuzja obrazu znacząco zmniejsza ryzyko konieczności powtórnych biopsji.
Dzięki szybkiemu wykryciu raka, pacjent niezwłocznie zostaje skierowany na odpowiednie leczenie, które umożliwia całkowite wyleczenie z choroby.
Czy biopsja boli ?
Biopsja fuzyjna rutynowo wykonywana jest w znieczuleniu.
Czy po biopsji fuzyjnej mogą wystąpić powikłania ?
Nie odnotowano większej liczby powikłań po biopsji fuzyjnej w porównaniu z biopsją klasyczną. Biopsja fuzyjna zmniejsza ryzyko konieczności wykonania powtórnych biopsji dzięki czemu pacjent narażony jest na mniejszą ilość możliwych skutków ubocznych badania.
➡️ Biopsja fuzyjna idzie w parze w nowoczesną medycyną, która umożliwia szybą diagnostykę oraz leczenie raka prostaty.